O Reiki bez okolků

Reiki je léčitelskou technikou, která je v současnosti velmi oblíbená - umožňuje provozovat léčitelství opravdu všem bez ohledu na talent, stačí dobře si vybrat mistra a mít ochotu se této věci věnovat.

Reiki (rei - léčivý, ki - druh životadárné energie) jako systém vznikl v Japonsku na počátku 20. století. Jeho objevitelem je dr. Mikao Usui, který podle legendy znal práci s vlastní energií, ale přemýšlel, zda existuje i externí zdroj, zprostředkovaná energie, která by se dala použít na léčení. Procestoval celý svět, a pak se vrátil na horu Kurama, kde 21 dní meditovat. V tomto iniciačním procesu ucítil, že do něj vstoupila energie a proudí v něm. (viz. historie Reiki)

Právě externím zdrojem energie se Reiki se liší od klasického léčitelství: to pracuje s vlastní energií, kterou léčitel vydává ve prospěch pacienta, s rizikem přenosu některých nemocí a vlastního oslabení. (Více o magii a léčitelství najdete zde.) Pro práci s Reiki je potřeba harmonizovat čakry (energetická centra) a do člověka pak vstoupí energie: vytvoří se kanálek, který si můžeme představit jako stříbrnou nitku napojenou na korunní čakru na hlavě, a skrz tento kanálek pak energie působí.


3 stupně (zasvěcení)

Výhodou Reiki je, že základní práci se může naučit opravdu každý: během jednodenního semináře se můžete stát léčitelem, což jiné systémy nenabízejí.

Do tohoto systému vás však může zasvětit jedině mistr. Používané symboly by se měly používat v úctě a ne profánně, proto je budu v tomto článku označovat pouze čísly. 

Jsou tři stupně zasvěcení:

  1. stupeň: Naučíte se působit předáváním energie skrze doteky rukou (případně mírně nad tělem) a energetizovat člověka.                                                      
  2. stupeň: Dochází k zasvěcení do symbolů, které jsou grafickými obrazci, v nichž je vše obsaženo, jako by byly naprogramované. První symbol pracuje s energií, která má působit na konkrétní místo. Druhý působí na psychiku a na emoce - jde o léčení somatických, ale i vztahových problémů. Třetí symbol je dálkový - jak v prostoru, tak v čase. Energii totiž můžeme posílat i do budoucnosti (například když nás čeká důležitý pohovor a chceme se posílit) nebo do minulosti (třeba když jsme absolvovali neúspěšnou operaci: už ji nemůžeme vymazat, ale můžeme zmenšit negativní následky).                                                                        
  3. stupeň: Mistrovský stupeň, který má dvě podúrovně. Mistr léčitel je zasvěcen do práce s dalším, velmi silným symbolem a může působit na duchovní úrovni, odvádět duchy nebo působit na lidi. Mistr učitel je nejvyšším stupněm, kterého moc lidí nedosáhne. Jde o zasvěcení do toho, jak učit jiné lidi, předávat zkušenosti. Tohoto zasvěcení jsem dosáhl a ve svých kurzech předávám zkušenosti dalším lidem.

Podrobně o symbolech Reiki si můžet přečíst zde.


Úskalí Reiki

Výběr systému a hodnotová orientace. Při výběru systému, který chceme používat, je důležitá hodnotová orientace člověka. Reiki pracuje s bytostmi Reiki (i když se o nich moc nemluví), které jsou něco jako energetickými průvodci. Na tento zdroj se napojíme, používáme ho, ale on funguje sám o sobě. Není to tedy tak, že by si člověk s křesťanskými hodnotami, který má strach z magie, vybral Reiki jako neutrální cestu: tento systém není natolik jiný než magie a křesťanství tyto věci zakazuje. (Víc o vztahu magie a křesťanství najdete zde.)

Při výběru systému, který chceme na léčitelství používat, je dobré vybírat z osvědčených technik a použít selský rozum. V současnosti je v nabídce spousta různých systémů (např. Ra-Sheeba, Shambala 1024...) a byl bych opatrný, do jakého se nechám zasvětit: zasvěcení už nejde odstranit a je potřeba zjišťovat, zda na nás poté systém nebude parazitovat. Je proto výhodou, že se do Reiki nemůžeme zasvětit sami, ale potřebujeme k tomu mistra, a že symboly jsou předem naprogramované - nikomu tím nemůžeme ublížit a nemusíme se bát, že se k nám přitáhne negativní energie.


Spousta nesmyslných verzí

Je potřeba upozornit, že jak se Reiki stává populárním, množí se i různé marketingové tahy, které nabízejí zvláštní, hybridní, nesmyslné formy. Viděl jsem, že někdo provozuje Reiki Atlantidy, keltské nebo andělské Reiki, dokonce runové Reiki. Všechno jsou to nesmysly, které nemají nic společného s původním učením založeným na východní tradici a snaží se implementovat jiné symboliky a tradice, které spolu nejsou kompatibilní.

Také bychom neměli naletět na nabízené další a další stupně zasvěcení: zasvěcení je příjemné a očišťující, ale další růst nad rámec toho, co je popsáno výše, už nepřinese.

Věnovat se procvičování. Důležité je také uvědomit si, že samotné zasvěcené z nás neudělá duchovního člověka. Někteří lidé jsou sběrateli certifikátů různých duchovních technik, ale samotný kurz žádné problémy nevyřeší. Člověk musí techniku procvičovat, pracovat na sobě, žít podle určitých zásad a hodnot. (viz. Zasvěcení)


Výběr mistra

Pozornost bychom měli věnovat i výběru mistra (o výběru mistra jsem psal více zde). V minulosti bylo velmi těžké a také drahé získat zasvěcení, dnes už je mistrů více a člověku stačí najít si na internetu toho, který mu vyhovuje. Někdo dokonce nabízí i zasvěcení na dálku, protože chce vydělávat. Nemůžu říct, že by to nemělo žádný efekt, ale pokud to myslíme s Reiki vážně, je osobní návštěva mistra tím nejmenším, co můžeme udělat. Léčení je věcí tradice a člověk by k němu měl mít úctu.

Osobně se ve svých kurzech zaměřuji na praktickou stránku a na práci s čakrami. Znovu ale zdůrazňuji, že kurz za nás neudělá žádnou práci a je nutné naučit se pracovat sám se sebou a s energií, kterou máme k dispozici.


Zajímá-li vás Reiki a chcete se stát sami sobě léčitelem? 

 

 

 

 

O čakrách

O čakrách

Poznejte svá energetickká centra do hloubky. Buďte v harmonii!

více

Co je to zasvěcení do Reiki

Co je to zasvěcení do Reiki

Jak zasvěcení probíhá? Co při něm následuje?

více
Tradiční reiki, tarot a karty HüttnerovéTradiční reiki, tarot a karty Hüttnerové
Při poskytování našich služeb nám pomáhají soubory cookie. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte. Další informace Rozumím